Název Hévíz je téměř ztotožňován s místním jezerem, a to nikoli náhodou. Vždyť se zde nachází největší přírodní termální jezero světa, které je vhodné ke koupání. Teplota vody se pohybuje kolem 26 – 36 °C, takže i když venku prší anebo fouká studený vítr, lze vychutnávat lázeň – buď v lůně přírody, či v lázeňských zařízeních vybudovaných přímo nad jezerem.
Hévízské léčivé jezero, osvěžující zároveň tělo i duši, je největším biologicky aktivním přírodním termálním jezerem světa. Má rozlohu 4,4 hektarů, je napájeno termálním pramenem, který obsahuje sloučeniny síry a nerostných látek a vyvěrá v hloubce 38,5 metrů v pramenné jeskyni na dně jezera. Prameny jsou v jeskyni vlastně dva – na východní straně vyvěrá do jezera voda s teplotou 17,2 °C a na západní straně pramení voda horká 39,6 °C a jsou tak mohutné, že dokážou za 72 hodin vyměnit celý obsah jezera.

My jsme tady byli začátkem léta, a jak nám řekla naše místní průvodkyně Kristína, dá se sem jet kdykoliv v roce. Na trávnících kolem jezera se na lehátkách slunili návštěvníci, mnohem více jich ale bylo ve vodě. Vypadá to docela legračně – všichni se koupali s plastovým kruhem, který každého nadnáší. Zpočátku jsme se na to dívali s nedůvěrou, v jezeře se dá přece plavat, ale pak jsme změnili názor. Je báječné vlézt si do termální vody a jen tak relaxovat bez pohybu. Položit se do kruhu, a jen tak být v teplé léčivé vodě. Pomalými pohyby si jen tak plout po hladině a odpočívat! Prostě krása!

Co se tady dá dělat jiného, než si užívat jezera?

Bonusem lázeňského městečka Hévíz je i fakt, že většina sportovních činností spojených s fyzickým výkonem se zde dá provozovat v přírodě na čerstvém vzduchu (např. turistika, cyklistické vyjížďky, nordic walking, jízda na koni, golf nebo tenis) či ve vodě (např. vodní jogging nebo fitness). Příznivci pasivního odpočinku se pak v Hévízu mohou seznámit s mnoha relaxačními technikami alternativních východních metod, ať už tchai-chi , jógou nebo 5 Tibeťany.
Dá se sem jet na podzim i v zimě. Zázemí jezera tvoří zastřešené budovy s kavárnami, odpočívárnami a samozřejmě se šatnami a toaletami. Na podzim a v zimě se pohybuje teplota vody v hévízském jezeře v rozmezí 23-26 °C, a tak je koupání v něm nejen zajímavým, ale současně i příjemným zpestřením pobytu bez ohledu na počasí a roční období. Kromě toho teplá voda ze spodní části jezera stoupá k hladině, zatímco ochlazená voda z povrchu klesá ke dnu. Toto dvousměrné proudění, podpořené otáčením vodní masy vpravo díky oválnému tvaru jezera, udržuje vodu v neustálém pohybu. To napomáhá regulaci teploty vody v jezeře, distribuci ve vodě rozpuštěných látek a zároveň poskytuje koupajícím se jedinečný masážní účinek.
Hledáte jedinečný lázeňský zážitek?

Vedle léčebných procedur nechybí v Hévízu ani wellness služby. Medical wellness neboli lékařsky kontrolované kúry se věnují každému jednotlivci zvlášť a přizpůsobují se jeho potřebám. Důležitou složkou procedur je uvolnění stresu a vytvoření vědomí zdravého životního stylu. To vše můžete absolvovat ve wellness částech lázní nebo mnoha hotelích, které hostům vedle sauny, parních lázní, ledové jeskyně, solné jeskyně, perličkových koupelí s moderními odpočívárnami nabízejí také zkrášlující a peelingové procedury. V nabídce léčebných procedur městečka Hévíz naleznete i tradiční Hévízskou terapii, která pomáhá nejen při léčbě pohybového aparátu a jejíž podstatou je využití léčivé vody jezera Hévíz.

Více informací naleznete zde.

5 důvodů, proč se podle českých návštěvníků vyplatí navštívit lázně Hévíz:

  • Snadno dostupné autem, již za 3,5 hodiny z Brna.
  • Protože se dá koupat venku i v zimě a na jaře.
  • Protože kromě koupání v teplé ozdravné vodě vás čeká zajímavá kulturní nabídka a volnočasové aktivity na kolech.
  • Můžete si vybrat ze široké nabídky ubytování, od elegantních hotelů až po ubytování v soukromí v rodinných domech.
  • Lákají je slavná vína a gastronomie Maďarska.

Podívejte se na video: