Vyplatí se v současné době hypotéka?

0
1617

V Čechách většinou převládá názor, že je výhodnější koupit nemovitost, i když musíte použít půjčku, než si ji roky pronajímat a v budoucnu z toho nic nemít. Ve skutečnosti však nelze jednoznačně odpovědět na otázku zda je lepší koupit nebo pronajmout byt. Závisí to na celé řadě faktorů, tj. na profesní a rodinné situaci konkrétního člověka, na jeho potřebách, plánech do budoucna a dokonce i na povaze či dovednostech „nakládání s financemi“. Rovněž je potřeba rozlišit, zda je to půjčka pro osvč nebo zaměstnance. Pro živnostníky je získat hypotéku poměrně náročné a nejlepší je využít kalkulačku hypoték, která dokáže najít i méně časté kombinace. S hypotéčním trhem a cenami bytů také zamíchala současná pandemie a růst ceny bytů v posledních letech.

Důležitá je také situace na trhu s bydlením, ceny hypotéky, ekonomická situace a demografické prognózy a prognózy budoucích úrokových sazeb. Volba není snadná kvůli skutečnosti, že každá ze zvažovaných možností má několik různých výhod a nevýhod. Pokud potřebujete peníze na rekonstrukci, můžete využít zpětný pronájem nemovitosti.

Hypotéka na nemovitost  – na co myslet? 

Koupě předraženého bytu a jeho dokončení na příliš vysoký standard – vše na úvěr, se současným nedostatkem finančního polštáře, který by vám umožnil zvládnout jakékoli komplikace během jeho doby splácení. Existuje mnoho takových příběhů, a jak můžete snadno uhodnout, obvykle nekončí dobře. Jsou nejlepším důkazem toho, že při tak závažných finančních rozhodnutích, jako je koupě bytu, by se člověk neměl řídit myšlenkami a očekáváními bezprostředního okolí. Hypotéka je velmi vážný krok, který člověk musí promyslet více, než když si sjednává například sms půjčku bez registru, kde na pár kliknutí má člověk pár tisíc korun hned na účtu a nikdo se moc na nic neptá a neposuzuje.

Pronájem nemovitosti, zejména pokud jste nezadaní nebo žijete v páru a neplánujete si v příštích letech založit rodinu, bude nejvýhodnější a z některých důvodů nejvhodnější variantou, zejména pokud se chcete usadit v Praze. Zde jsou ceny bytů vyšponované do skutečně astronomické výše.