- Reklama -

Vybavení pro focení portrétů

Date:

Portrét je asi jednou z nejčastějších typů fotografie, které pořizují jak profesionální, tak amatérští fotografové. Portréty se dají fotit v ateliéru, doma i venku, aby byl výsledek dokonalý a byli jste spokojení vy i váš model, budete potřebovat alespoň základní vybavení.

Při focení v interiéru si můžete všechno přizpůsobit podle svých potřeb. Nastavíte si světlo, naaranžujete rekvizity a navíc budete mít na focení tolik času, kolik si budete přát. Při focení venku to bude trochu jinak. Nejprve musíte najít vhodné místo, pak vychytat ideální světlo a pracovat rychleji, abyste světlo využili naplno. I při focení venku budete potřebovat pár věcí, které vám práci usnadní.

Stativ

Stativ patří mezi základní výbavu, bez které se fotograf neobejde. Při focení portrétů se vám bude hodit více, než kdy jindy. Ani sebelepší a silnější fotograf neudrží fotoaparát dlouho bez třesu. Výsledek by tedy byl rozmazaný, a to by se nelíbilo ani vám, ani modelce. I když budete fotit mobilem, stativ si pořiďte, uvidíte, že ho využijete i jindy.

Fotostan

V ateliéru sice asi nebudete mít ideální světelné podmínky samy od sebe, ale dají se vytvořit. Práci vám usnadní fotostan nebo odrazové desky a filtry na světlo. Díky tomu si vytvoříte přesně takové světlo, jaké potřebujete.  S nastavením je potřeba si trochu pohrát a zkoušet. Samozřejmostí je externí blesk.

I v ideálních podmínkách se může stát, že budou mít fotky nažloutlý nádech, nevhodné stíny nebo špatný kontrast. S tím si případně poradíte v postprodukci.

Nejlepší je však světlo přirozené. Při práci s ním využívejte difúzní světlo, které vytvoříte pomocí odrazných desek. Při focení venku pamatujte, že byste nikdy neměli fotografovat portrét na přímém slunci, v takovém případě totiž nedopadne dobře a budete bojovat s tvrdými stíny a ostrým světlem.

Objektiv a ostření

Focení portrétů je specifický tím, že potřebujete zaostřit na osobu, většinou na oči, pokud je model k vám bokem, pak ostřete na oko bližší k vám. Foťte vždy z kratší vzdálenosti než 2 metry. Deformace objektu předejdete použitím objektivu s dlouhou ohniskovou vzdáleností a vysokou světelností (F1,2, F1,4 nebo F1,8). Profesionální portrétní fotograf to zvládne i s širokoúhlým objektivem, ale pokud zatím nemáte dostatek zkušeností, bude lepší použít jiný objektiv.

Rychlý kontrolní seznam při focení portrétů

1. Přemýšlejte o světelném zdroji, např. přímé slunce, stíny, uvnitř nebo u okna. Umístěte objekt tak, abyste co nejvíce využili přirozené světlo.

2. Zvažte svou polohu, podívejte se na pozadí a dávejte pozor na rušivé prvky.

3. Vyberte správný objektiv pro kompozici, delší ohniskové vzdálenosti pro záběry hlavy a detail nebo širokoúhlý objektiv pro portrétní fotografování v celku.

4. Přemýšlejte o nastaveních fotoaparátu, jako je expozice, abyste dosáhli požadovaného vzhledu.

5. Snažte se, aby se váš model při fotografování uvolnil.

- Reklama -euro

Nejnovější články

Více článků od autora
ŽENY

Rozmýt, setřít a mrkat na lesk jako blesk!

Čištění povrchů jako jsou okna, zrcadla, vitríny a dlaždičky,...

Svatý Valentýn v duchu překvapení a květin

Den svatého Valentýna pomalu klepe na dveře, což je...

Těžká puberta aneb kdy začít pečovat o mladou pleť?

Když žasneme nad sametově krásnou pokožkou žen z východu, především...

Kvalita a styl pro malé dobrodruhy: KUGO dětské bundy s tradicí

Ve světě dětské módy, kde rodiče hledají spojení kvality,...