Tipy pro efektivní uklízení podlahy – jak na to?

0
700

Podlaha, z které by se dalo i jíst – tak takovou by chtěl doma snad každý. Jenže proto, aby byla podlaha v naší domácnosti perfektně čistá, musíme něco dělat. Každý typ podlahy navíc potřebuje jinou péči, proto byste měli výběru vhodné podlahy věnovat čas. Víte jak správně a efektivně uklízet různé typy podlah?

Úklid dřevěné podlahy: nejnáročnější druhy podlah

Nevýhodou dřevěných podlah je právě jejich údržba a náročnější péče. Přitom stačí při úklidu dodržovat pár jednoduchých zásad a životnost podlahy se prodlouží. Důležité je pravidelně podlahy vysávat nebo zametat a to klidně každý den nebo jednou za dva dny.

Pozor na stírání mopem, protože podlahy jsou velmi náchylné na vlhkost. Věnujte proto péči i výběru mopu, měl by být vyrobený z šetrného materiálu a co nejlépe ždímatelný. To splňují například rotační mopy.

TIP: Do prostor s dřevěnou podlahou doporučujeme pořídit regály na kolečkách. Při úklidu je stačí posunout na stranu a uklidit můžete i pod nimi. Jen pozor na poškrábání podlahy.

Dlažba: správný výběr čističů

Dlažbu nalezneme ve většině domácností hlavně v koupelnách, kuchyních nebo chodbách. Jejich údržba je snadná, ale důležitá je především pravidelnost – jinak se vám ve spárách začne tvořit plíseň, s kterou to už tak snadné není.

Doporučujeme dlažbu nejprve vysát a potom vytřít. Důležité je ale umět zvolit správné čističe. Jaké to jsou? Takové, které obsahují alkohol a efektivně dezinfikují povrchy.

Lino a vinylová podlaha: pozor na agresivní látky

Linoleum je odolnou podlahovou krytinou, kterou pořídíte za přijatelnou cenu a oblíbené je i z hlediska úklidu. Linoleum stačí pořádně zamést nebo vysát a následně setřít mopem.

Lino dobře snáší většinu čističů, pozor dejte jen na agresivní látky, které by mohly “vyžrat” barvu vašeho lina. Při výběru čističů si hlídejte pH, mělo by být vždy nižší než 8.

Koberec: vysávání i práce s kartáčem

Koberce jsou náročnější na údržbu. V jejich vláknech totiž zůstávají nečistoty usazeny opravdu dlouho. Z hlediska efektivního úklidu je dobré používat vysavač denně.

Při péči o koberce doporučujeme provádět také generální čištění kartáčem. Pustit se do něj můžete sami nebo s pomocí specializované firmy.

Tipy pro efektivní úklid

  • Pravidelně zametejte nebo luxujte, abyste se zbavili hrubých nečistot. U lamelových podlah doporučujeme zametat ve směru lamel
  • Při vytírání používejte malé množství vody a mop vždy důkladně ždímejte
  • Místnost vytírejte systematicky, abyste si nepošlapali zrovna vytřenou podlahu
  • Pozornost při úklidu věnujte výběru čistících prostředků

Přečíst si můžete také tipy na efektivní způsoby, jak uklízet celý byt.

Alena Mrvíková, SEO služby a copywriting