Tipy při prodeji bytu

0
326

Potřebujete prodat byt, a to co nejrychleji? Ne nadarmo se říká „spěchej pomalu“ – v souvislosti s tak významnou finanční transakcí, jejíž výše se pohybuje ve statisících až milionech korun, se skutečně nevyplácí příliš tlačit na pilu. Jenomže pokud si skutečně nemůžete dovolit čekat celou věčnost, budete muset dodržet několik důležitých pravidel. Možností, jak vše urychlit, se nabízí rovnou několik. V praxi však sehraje klíčovou roli, zda se vám podaří najít kupce, který nemovitost koupí za hotové, nebo budete muset počkat, až mu banka schválí hypotéční úvěr.

S prodejem bytu neotálejte

Pokud vás od prodeje bytu odrazuje pandemie, přestaňte si z ní dělat těžkou hlavu. Spousta věcí se za poslední rok posunula o několik mílových kroků kupředu. Obchod s realitami má zelenou, jde přece o základní lidskou potřebu, kterou lze řešit lockdownu navzdory. Většinu záležitostí lze vyřešit i na dálku.

V souvislosti s koronavirem se na realitním trhu očekávaly zásadní změny. Ty však nenastaly a ceny nemovitostí rostly podobně jako před pandemií (průměrný meziroční růst dosáhl cca 15 %). K výraznému propadu cen zatím nedošlo, ovšem současný stav ekonomiky tomuto trendu nahrává. I proto je vhodné s prodejem bytu příliš neotálet a nespekulovat ohledně dalšího růstu cen. Nemuselo by se vám to vyplatit.

Mějte reálné očekávání ohledně ceny

Přirozeně chcete za svůj byt co nejvíce, ale přesto se snaže zůstat nohama na pevné zemi. Ceny bytů, které jistě bedlivě sledujete na inzertních serverech, jsou obvykle nadhodnocené. Když si prodejce s kupcem plácne, většinou se domluví na výrazně nižší částce.

Chcete-li byt prodat rychleji než ostatní, neodrazujte potenciální kupce příliš vysokou cenou. Naopak se snažte upoutat pozornost výhodnější cenovkou – nebudete díky tomu nuceni slevit, když se byt dlouho neprodá.

Cena udávaná v inzerci může být dokonce nižší než aktuální tržní cena. Přilákáte tím spoustu vážných zájemců a nemovitost prodáte tomu, kdo nabídne nejvíce (tzv. obálková metoda).

Naučte se byt správně prezentovat

V minulém roce se na trhu s nemovitostmi objevilo spousta bytů, které byly využívány k pronájmu přes Airbnb. Oproti běžným nemovitostem měly obrovskou výhodu – perfektní fotky. Posunuly tím standardní prezentaci na mnohem vyšší úroveň.

Co z toho plyne pro vás? Nechcete-li, aby vás byt v inzerci zapadnul mezi desítkami či stovkami podobných inzerátů, nepodceňujte význam home stagingu a nafoťte ho tak, aby zájemce okamžitě nalákal jedinečnou atmosférou.

Další strategie, jak prodat byt bez zbytečných průtahů, najdete na blogu MAXIMA REALITY na maxima.cz.