Stavíte rodinný dům? Přemýšlejte nad rozvržením prostor

0
2258

Málokdo se při plánování nového domu nespolehne na architekta nebo projektanta. Ostatně, profesionálové dobře znají technické požadavky a umí předpovídat chyby ještě předtím, než vzniknou. Přesto byste se měli zamyslet nad počtem, funkcí a rozvržením místností, aby dům vyhovoval především vašim potřebám. Pokud si uděláte hned na začátku jasno, váš názor bude rezonovat s projektem, čeká vás vysněné bydlení. V opačném případě si budete muset zvykat. A to nikdo z nás nedělá rád.

Romantické výklenky se vám prodraží, kostka je levnější

Nízké náklady budou zcela jistě jednou z vašich hlavních priorit. Ať už se týkají samotné realizace stavby, tak i pozdějšího běžného užívání domu, neměly by finance bránit ve vašem štěstí.

Z hlediska realizace i následné údržby domu se tak vyplatí naplánovat co nejjednodušší půdorys. Výklenky, dekorativní prvky a atypické úhly budou finančně náročné teď i za deset let. Pro plánování domu platí pravidlo čtyř kolmých stěn. Díky tomu vám z domu nebude utíkat drahocenné teplo.

Sklep? Jen pokud máte pozemek ve svahu

V dnešní době se z finančních důvodů sklepy prakticky nestaví. Zaprvé už dnes nemáme tendence skladovat větší množství zeleniny a zavařenin, jednoduše si je koupíme. A zadruhé ve sklepech se často drží vlhkost, což je jedna z věcí, které v novém domě určitě nechceme. Pokud máte ale pozemek ve svahu, vybudování sklepa se nabízí jako skvělá varianta srovnání terénu. To vám ale poradí váš projektant sám.

Velká parcela = velký dům?

Velikost domu byste měli spočítat tak, aby se do něj vešlo vše, co je potřeba. Stísněné místnosti, nebo naopak zbytečné čtvereční metry navíc, nejsou ideální. Právě proto byste měli hned od začátku počítat s místnostmi, které chcete v domě mít.

Často se stává, že lidé při projektování zapomínají na praktické místnůstky, které by se v dlouhodobém horizontu mohly hodit. Jsou mezi nimi například spíž, prádelna, šatna, druhá koupelna nebo menší pracovna. Některé z nich by možná nebylo od věci do projektu zavést, co myslíte?

Nechcete, aby vám sousedé viděli do koupelny

Při plánování myslete i na okolí budoucího domu. Určitě například nechcete mít plochu s dětskou houpačkou a trávníkem hned u příjezdové cesty, zvlášť pokud chcete stavět dům v Praze. Dítě běžící za míčem je potenciálně nebezpečná situace. Stejně tak se v noci nevyspíte, pokud budete mít okna ložnice do rušné ulice.

Jednoduchá rada na závěr – pětkrát měřte, pak až postavte rodinný dům. S šikovným architektem a špetkou selského rozumu určitě zvládnete tato stavební puzzle poskládat správně.