Respektující výchova a dětská oblékání

0
79

Příkazy, křik, trvání na nesmyslných pravidlech a neschopnost naslouchat. Přesně takto ještě nedávno vychovávali své děti mnozí rodiče. Doba se ale mění a většina rodičů dnes přechází naopak k respektující výchově, která má za cíl chovat se k dítěti jako k sobě rovnému. Tento přístup se dá aplikovat v podstatě na veškeré oblasti života. My se dnes podíváme na to, jak projevit respekt v případě oblékání dětí.

Typickým nepochopením respektující výchovy je její zaměňování s výchovou zcela bez jasných hranic. Rodiny s tímto přístupem mají právě naopak přesně nastavená domácí pravidla, které ale dětem jasně vymezují také prostor pro diskusi, vlastní invenci a možnost zapojení se do řešení problémů. Vztah rodičů a dětí zde nefunguje na příkazech a zákazech, ale právě na těchto společně vytvořených a vzájemně respektovaných pravidlech, s nimiž všichni souzní.

Jak ale respektující výchovu promítnout do oblékání?

Stačí di uvědomit, že každé dítě je jedinečná a unikátní bytost, která bude mít své vlastní představy o tom, v čem se cítí dobře a v čem naopak ne. Už od brzkého věku můžete například děti samotné zapojit do výběru oblečení, třeba na e-shopu Olšákovi.cz.

Nicméně to neznamená, že dětem dáte v oblékání zcela svobodnou ruku, ale společně nastavte pravidla, která budou vyhovovat všem. Můžete se například domluvit, že oblečení se chystá den předem, abyste je společně schválili, nebo že některé příležitosti vyžadují jiné kousky než běžný školní den. Pamatujte, že nechcete rozhodovat nad vším dětským oblečením vašich ratolestí, ale spíše jim ukázat, co se kam hodí nebo nehodí.

S dospíváním to nechte na dětech

Přijde věk, když už zkrátka nebude ve vaší moci, ale ani snaze ovlivňovat dětem volbu oblečení. Dítě v jistém věku potřebuje projevit vlastní individualitu, a právě přes oblékání to jde velmi snadno. Dbejte proto na to, abyste s tímto zlomem nejen přestali zasahovat dětem do šatníku, ale i urážlivě komentovat kousky, které se třeba vám mohou zdát směšné.