Jak na tvrdou vodu

0
66

Máte doma problémy s tvrdou vodou? Pak je třeba věnovat pozornost její úpravě a domácím spotřebičům. Ty totiž nejvíce trpí. Spotřebiteli pití tvrdé vody nijak nevadí. Aby se však zamezilo poruchám domácích spotřebičů je vhodné pitnou vodu změkčovat.

Co způsobuje tvrdou vodu

Tvrdá voda je voda s vysokým obsahem minerálů. Nejčastěji se vyskytují ionty vápníku a hořčíku. Tvrdost vody se udává v německých stupních (°dH). Jeden stupeň odpovídá 10 mg/l oxidu vápenatého nebo oxidu hořečnatého. Jako tvrdou vodu označujeme vodu, kde tato hodnota dosahuje hodnot 15 až 21 °dH.

Přechodná a trvalá tvrdost vody

O přechodné tvrdosti vody hovoříme obsahuje-li voda rozpuštěný hydrogenuhličitan vápenatý. Po jeho vysrážení vzniká vodní kámen – vrstva uhličitanu vápenatého. Přechodnou tvrdost vody lze odstranit varem. V případě trvalé tvrdosti vody je tvrdost vody způsobená chloridy, sulfidy a nitráty. Pomůže jen chemická úprava.

Jak zjistit je-li voda tvrdá

Jak moc tvrdá je naše voda zjistíme pomocí testu s mýdlem. Pění-li, je voda měkká. Nepění-li, pak je voda tvrdá. Přesnější představu získáme pomocí papírku, kde na barevné škále odečteme tvrdost vody. Papírové testy jsou k dispozici u dodavatelů zařízení na úpravu vody nebo ve specializovaných obchodech.

Vliv tvrdé vody na domácnost

Tvrdá voda způsobuje vznik vodního kamene. Ten zanáší topná tělesa v pračkách, myčkách nebo bojlerech. Energetická účinnost se snižuje a spotřebiče se rychleji opotřebovávají. V ohrožení jsou také čerpadla, výměníky a kotle. Tvrdá voda snižuje také účinnost pracích prostředků – musí se jich použít více. Při sprchování tvrdou vodou dochází k vysušování pokožky. Vodní kámen zanáší rovněž potrubí, a snižuje tak průtok vody.

Jak pečovat o spotřebiče, kterými protéká tvrdá voda

Tvrdá voda a s ní související vodní kámen prodlužuje dobu varu například u varné konvice. Při vaření se rovněž mohou do kávy nebo čaje dostat kousky vodního kamene a to je celkem nevábná představa. Vodní kámen z varné konvice je potřeba pravidelně odstraňovat pomocí octa nebo citronové šťávy. Čas od času by se do varných konvic nebo kávovarů měly nalít odvápňovače. U žehličky je nutné dbát na čistotu napařovacích otvorů.

Jak změkčit tvrdou vodu

Nejspolehlivější je snížit tvrdost vody změkčovačem, a tak eliminovat tvorbu vodního kamene. Změkčení vody patří mezi základní úpravu vody. Domácí změkčovače vody fungují na principu iontové výměny. Ionty vápníku a hořčíku jsou zaměňovány za neškodné ionty sodíku. Regenerace přístroje se provádí pomocí tabletované soli. Změkčovač vybíráme na základě výsledků rozboru vody, velikosti domu, počtu členů domácnosti a spotřeby vody. Existují dokonce změkčovače vody s modulem WiFi, které lze ovládat mobilním telefonem.