back to top
Neděle, 22 prosince, 2024
události

Pojištění a prevence před kapesními krádežemi. Jak nenaletět?

Date:

Kapesní krádeže provázejí lidstvo dlouhá staletí. Své čestné místo dostali kapsáři ostatně již na obrazech Hieronyma Bosche či Pietera Breugela staršího v 16. století. A kapsářské „umění“ dodnes dokáže nadělat spoustu škody — především na veřejných místech s větší koncentrací lidí. Kapsáři navíc bývají dobře organizovaní, „pracují“ zpravidla v sehraných skupinkách a využívají dlouhými lety osvědčené a propracované metody. Nechat se okrást tak nemusí být vůbec složité. Otázkou proto je, jak kapesním krádežím předcházet a jak se proti nim případně pojistit.

Jak funguje pojištění majetku proti krádeži?

Pojištění majetku si můžete sjednat několika různými způsoby. Běžný movitý majetek lze ideálně pojistit v rámci pojištění domácnosti, jehož výhodou je, že chrání vaše věci jak doma, tak tehdy, když je máte u sebe, v zavazadle nebo například v autě. Obvykle platí nejen na území ČR, ale také po celé Evropě. Při dalších a delších cestách je pak možno osobní věci připojistit v rámci pojištění cestovního.

Tato pojištění se vztahují také na situace, kdy byste byli na cestách mimo domov přepadeni a oloupeni zloději, kteří vás pod pohrůžkou násilí oberou o věci, které máte u sebe. Nevztahují se nicméně zpravidla na běžné, drobné „kapsářské“ krádeže, kdy vám někdo pouze vytáhne nehlídané věci z kapes či kabelek.

Nicméně ani třeba takové pojištění mobilu proti krádeži není věc zcela nemožná. Je však třeba na něj myslet již při nákupu telefonu a sjednat si například pojištění proti rozbití a krádeži přímo u prodejce konkrétního pořizovaného zboží. Tuto službu obchodníci nabízejí za úplatu v rámci doplňkových služeb, podobně jako prodlouženou záruku.

Nejlepší pojištění majetku proti kapsářům je prevence

Tipy, jak se umění kapsářů úspěšně bránit přitom nejsou nijak složité a v mnoha případech vás zcela spolehlivě před nepříjemnými nesnázemi ochrání:

  • nenoste při sobě zbytečně velkou hotovost,
  • do peněženky ukládejte pouze peníze a maximálně jednu kreditní kartu,
  • další doklady a kreditní karty uložte na jiné místo (ne do peněženky),
  • osobní doklady a cenné věci, které nutně nepotřebujete mít u sebe, nechte raději doma,
  • kabelky, tašky a batohy pečlivě zavírejte (zip, cvoček, knoflík, patent), případně mějte stále na očích (kabelku ideálně před tělem),
  • nenoste mobil tak, aby byl zbytečně vidět (například v kapse či otevřené kabelce),
  • všímejte si a buďte obezřetní — pokud zaregistrujete podezřelé chování osob, dejte jim najevo, že o nich víte (případně varujte i ostatní, nebo kontaktujte policii).

Při dodržování těchto bezpečnostních doporučení na cestách doma i v zahraničí se výrazně zvýší pravděpodobnost, že si na vás a vaše věci kapsáři netroufnou. Jejich schopnosti totiž sice bývají nemalé, nicméně raději se zaměřují na snadné a nehlídané cíle. Nedávejte jim proto zbytečně šanci uspět!

- Reklama -euro

Nejnovější články

Více článků od autora
ŽENY

Rezervujte si mobilheim v Chorvatsku s předstihem

Vánoční období, kdy je celá rodina pohromadě, je ideální...

Se španělštinou do světa!

Chystáte se strávit léto na pobřeží Španělska? Plánujete omrknout...

Jaké kufry jsou nejlepší

Přemýšlíte nad tím, jaký kufr si pořídit na vaši...

Za dobrým jídlem, wellness a pohodou! Kde se o vás postarají jako o princeznu?

S příchodem mrazivých dní byste si možná o Adventu rádi...