O nebezpečném ženském onemocnění zvaném endometrióza se dosud příliš nemluví, i přesto, že jím trpí každá desátá žena na světě a pro postižené může mít fatální následky. O co jde, dá se nemoc nějakým způsobem léčit a lze jí předcházet?
Kruté bolesti v oblasti pánve
Proč přesně endometrióza propuká, na to lékařští vědci zatím nepřišli. Jedná se o záněty a srůsty vznikající na různých místech v pánvi, kam omylem ”zabloudí” tkáň podobná sliznici dělohy, uchytí se a začne růst. Kvůli pravidelných hormonálním změnám tato tkáň krvácí a napadená místa se zanítí.
Ohniska endometriózy vyvolávají nepříjemné bolesti, které mohou být velmi silné, a to především v období menstruace, při vyměšování na toaletě nebo během pohlavního styku. Palčivé bolení se ovšem může dostavit i kdykoliv jindy, a jakmile zaútočí, postiženou ženu spolehlivě ”vyřadí z provozu”.
Psychické trauma a pocit zoufalství
K dlouhodobým bolestem narušujícím každodenní žití se postupně přidávají duševní problémy způsobené ztrátou chuti do života, odcizením a uzavřením se do sebe. Tyto potíže mohou vygradovat až do mohutných depresí a zle se podepisují také na partnerském vztahu, který se nezřídka úplně rozpadne. Kromě narušené komunikace dochází totiž kvůli bolení také k utlumení nejen sexuálních, ale i dalších společných aktivit.
Kdo dokáže léčit endometriózu?
Dobrou zprávou je, že s endometriózou se dá bojovat, i když ji nelze úplně vyléčit. Jakmile začnete cítit ostré bolesti v podbřišku, které nemají žádné konkrétní vysvětlení, objednejte se na prohlídku u gynekologa specializovaného na chronické bolesti v pánvi. Ten onemocnění bezpečně rozpozná a na základě komplexního vyšetření navrhne individuální postup léčby. Ve většině případů jde o užívání hormonálních preparátů tlumících rozvoj a příznaky choroby.