Krbová kamna

0
2224

Už odjakživa je známo, že teplo dělá domov. Krbová kamna jsou ideální nejen na romantický večer, ale také na teplo domova. Dokážou vyhřát celou místnost a budete se cítit jako v peřině.

Krbová kamna jsou následníkem krbu. Samostatná kamna jsou napojena na komín kouřovodem. Charakteristickým rysem krbových kamen je kontakt s ohněm přes slídové či prosklené okénko. Kamna slouží jako lokální vytápění obytné místnosti. Můžete oheň pozorovat, slyšet praskání dřeva a u toho odpočívat.

Krbová kamna spalují jak kusové dřevo, tak i dřevěné brikety, které se prohřívají při občasném přikládání. Teplo se šíří vyzařováním, sáláním do místnosti bez pohybu vzduchu a víření prachu. Prostor se vytápí rovnoměrně bez velkého rozdílu teploty vzduchu u podlahy a u stropu, což je velká výhoda. Krbová kamna mají dlouhodobě vyhřívací účinky.

Existuje rozdíl mezi konvekčními a sálavými kamny. Speciální průduchy v konvekčních kamnech uvolňují teplo do prostoru, kde dochází k jeho cirkulaci. Chladnější vzduch u podlahy je stále nasáván, ohříván a znovu vysílán do prostoru. Tento typ kamen je vhodný pro rovnoměrné prohřívání místnosti, případně jiných částí domu.

Materiály kamen jsou různé. Mohou být plechová kamna, která se rychle nahřejí, ale i rychle ochladí. Litinová kamna, jejichž pořizovací cena je vyšší, ale náklady na topivo jsou pro změnu nižší, protože kamna lépe akumulují teplo. Jsou tedy vhodnější jako hlavní zdroj vytápění. A v neposlední řadě keramická kamna – ta se dlouho se rozehřívají, ale kromě krásného designu mají dobrou tepelnou akumulaci, tedy po vyhasnutí ohně dokáží zahřívat místnost ještě dlouhé hodiny.

Podlaha pod kamny musí být vyrobena z nehořlavého materiálu např.: dlažba, kámen, cihly nebo je možné použít skleněnou či plechovou podložku. Kamna mohou vážit kolem 200 kg, proto je nutné ověřit nosnost podlahy, aby nedošlo k nevítané nehodě.