Jste v jiném stavu, konečně. Už jste si to přála hodně dlouho. Kvůli všelijakým překážkám to nebylo tak jednoduché. Ale podařilo se. Společně s partnerem plánujete pokojíček, kočárek, autosedačku a spoustu dalších nezbytností. Bude to holka nebo kluk? Záříte jako sluníčko. Ovšem do chvíle, kdy Vám lékař sdělí, že máte těhotenskou cukrovku. Nezoufejte, mraky se brzy rozestoupí a zase budete zářit.
Většina žen po dítěti touží, to je dané už pradávna. Tikot biologických hodin je velmi individuální a také ovlivněn mnoha okolnostmi. Někdy žena již ve dvaceti cítí, že chce být mámou. A má-li partnera, jenž je jejímu pocitu nakloněn, asi nestojí nic v cestě.
Na opačné straně stojí žena, jíž dnešní náročná, stresová doba brání slyšet hodiny, mnohdy až bijící „na poplach“, že nastal čas na změnu role z úspěšné byznysmenky na matku. Navíc, pokud nežije s mužem, který by bijící hodiny slyšel, početí bývá komplikované. Ale na konce se to podaří! Jste těhotná.
Doba těhotenství je krásná, ale i tato má svá větší či menší úskalí. Jedním z nich může být i těhotenská cukrovka (odborně: gestační diabetes mellitus). Statistiky uvádí, že se s tímto onemocněním setká 3 – 5 % všech těhotných žen. Nejčastěji se objevuje mezi 26. a 28. týdnem těhotenství. Ale proč a jak cukrovka v těhotenství vzniká?
Původ tohoto onemocnění není vlastně doposud zcela objasněn. K rizikovým faktorům vzniku patří věk matky, kdy se riziko zvyšuje po 30. roku, a rovněž nevhodný životní styl bez dostatku pohybu, stres či nezdravé stravování.
Příčinou vzniku jsou hormony placenty důležité pro růst plodu. Tyto placentární hormony snižují účinkyinzulínu a zvyšují takzvanou inzulínovou rezistenci, jejímž následkem vzniká těhotenská cukrovka. Důsledkem je potom zvýšená hladina cukru v krvi matky.

Zvýšená hladina cukru v krvi matky ovlivňuje i dítě. To však v děloze cukrovkou neonemocní. Cukr sice prochází placentou do krevního oběhu dítěte, ale v momentě propuknutí gestačního diabetu u matky má dítě již vlastní slinivku produkující inzulín. Dokáže tak udržet svou hladinu cukru v normě.
Ačkoli prokázání onemocnění nemusí nic znamenat, měla by jej žena řešit. Neléčením těhotenské cukrovky může docházet k vývojovým odchylkám plodu.
Miminku rostou kosti, svaly i zásoby tuku, ale vývoj orgánů může zaostávat. Po porodu se mohou objevit potíže s dýcháním, poruchy srdečního rytmu či novorozenecká žloutenka.
Odchylky od normálního vývoje plodu jsou též příčinou vyšší porodní hmotnosti dítěte (obvykle více než 4 000 g). Tato skutečnost umocňuje riziko poranění matky při porodu.
Nedostatečná léčba může vyústit i předčasným porodem, preeklampsií, anebo urogenitální infekcí. Nebezpečí se zvyšuje především koncem těhotenství. U matek s diagnostikovanou těhotenskou cukrovkou bývá porod vyvolán, neporodí-li v daném termínu spontánně.
Dobru zprávou je, že po porodu cukrovka obvykle končí, avšak kontrolu hladiny krevního cukru je vhodné provádět i po ukončení těhotenství.
Důležitá je včasná diagnóza a odpovědný přístup sama k sobě i k miminku. Nic nepodceňovat, ale také nepanikařit. Mraky přejdou. Obláčky nejistoty a strachu se rozplynou. Budete zase zářit jako sluníčko.
Zdroj: Magazín Jsme.cz (https://jsme.cz/jsme-cz-magazin-ktery-vas-provazi-zivotem)