Jak léčit těhotenskou cukrovku?

0
1454

Když se řekne těhotenství, vybaví se nám většinou radost z krásného životního období, kdy se celá rodina po 9 měsíců těší na příchod nového človíčka.

Těhotenství je ale zároveň náročné v mnoha ohledech. Jedním z nich jsou všechna vyšetření, která musí budoucí maminka podstupovat.

Takovým vyšetřením je i test na těhotenskou cukrovku. Těhotenská cukrovka, gestační diabetes mellitus, se projevuje zvýšenou hladinou cukru v krvi počas těhotenství. Přináší zvýšená riziku pro matku i dítě, a proto se musí co nejdříve začít léčit. Jak?

Léčba těhotenské cukrovky stojí na 3 základních pilířích a těmi jsou osvojení si a dodržování nových stravovacích návyků, dostatek pohybu a v některých případech léčba inzulinem.

STRAVA

Vyvážená strava by měla být prioritou pro všechny, nejen pro těhotné. Při těhotenské cukrovce se ale musí omezit příjem cukru, tedy sacharidů zhruba na 225-300 g na den. Strava by měla být pestrá na bílkoviny, tuky a vlákninu.

Sestavit jídelníček pacientkám pomáhají nutriční terapeutky a terapeutové, kteří jim jsou po ruce i při vysvětlování základních principů diety. Obecně se doporučuje jíst pravidelně, omezit sacharidy ve stravě a dostatečně pít.

POHYB

Nikdo po nastávajících maminkách nechce, aby se věnovaly náročným fyzickým aktivitám. Ale takové procházky jistě nejsou na škodu. Přirozeným pohybem ženy spalují, a tím se snižuje riziko těhotenské cukrovky a hladina cukru v krvi, což při onemocnění těhotenskou cukrovkou přesně chceme.

Kromě procházek se dále doporučuje plavání, jóga nebo cvičení určená přímo pro těhotné ženy. Na internetu najdete nepřeberné množství inspirace.

A jak často cvičit? Ideálně každý den, ale pamatujte, že i dvakrát nebo třikrát v týdnu je lepší než nic. Důležité je, aby byl pohyb začleněný do každodenních aktivit. Takže v případě, že máte těhotenskou cukrovku, snažte se omezit auto a choďte více pěšky.

INZULIN

Může se stát, že i když poctivě dodržujete dietu a věnujete se pravidelně pohybu, přesto se u vás objevují zvýšené hladiny cukru. Pokud jsou naměřené hodnoty nalačno vyšší než 5.6 mmol/l a 2 hodiny po jídle vyšší než 7,7 mmol/l, je třeba zahájit léčbu inzulinem.

Maminky se často inzulinové léčby obávají, není se ale čeho bát. Většina z nich později tvrdí, že to nebylo vůbec tak zlé, jak si myslely. Důležité je vědět, že injekcemi do těla těhotné nedávají nic chemického. Inzulin je tělu přirozená látka, jenom mu v tuto chvíli chybí a my mu ho musíme dodávat uměle.

Těhotenská cukrovka po porodu sama odezní, ale ve cvičení a částečně upravené stravě by měly maminky pokračovat i nadále. Snižuje se tak pravděpodobnost vzniku cukrovky II. typu a dalších zdravotních problémů.