Jak konečně vyhrát nerovný boj s lupy?

0
2554

Co byste dala za zdravou pokožku bez lupů, které z vaší hlavy doslova sněží? Možná vás překvapí, že lupy zcela eliminovat nelze. Tvoří se všem lidem, bez výjimky. Za normálních okolností jsou velmi malé a v podstatě okem nepostřehnutelné. Vraťme se však k těm větším, které se týkají většiny lidí. Jak se ale odlupujících se kousků kůže, které mohou být mastné i suché, zbavit, respektive předcházet jejich tvorbě?

Proč se lupy tvoří?

Pokožka prochází nepřetržitým procesem obnovy. Stará kůže se odlupuje a nahrazuje ji nová. Problém nastává ve chvíli, kdy buňky epidermis množí rychleji a ve větším množství. Příčinou může být intenzivní vysychání pokožky hlavy či zánět. Případně jiné doprovodné onemocnění, nezdravý životní styl nebo kombinace více faktorů.

Tvorba lupů je obvykle doprovázena nepříjemným svěděním, podrážděním pokožky a v případě mastných lupů i nadprodukcí kožního mazu, která způsobuje nadměrné maštění vlasů. A ačkoliv většině lidí odlupování kůže „pouze“ znepříjemňuje život, u některých se mohou projevy postupně zhoršovat a vést k mnohem závažnějším komplikacím. Nepodaří-li se vám suchou pokožku hlavy vyléčit v rámci domácí samoléčby, neváhejte s návštěvou odborníka.

Proradné kvasinky

Příčin tvorby lupů je více, ale zdaleka nejčastějším původcem je kvasinka rodu Malassezia furfur. V menší koncentraci se nachází i ve zdravé pokožce a v podstatě pomáhají buňkám epidermis při obnově kůže. Z pomocníka se stává nepřítel v momentě, kdy se přemnoží. V místě přemnožení dochází k zánětu, který vede k rychlejší obnově kůže – tedy i ke vzniku lupů.

Co přemnožení kvasinek způsobuje? V tom nemají jasno ani odborníci. Důvodů může být několik – například používání nekvalitní kosmetiky s obsahem agresivních látek, příliš časté česání, nevyvážený jídelníček, chronický stres a v neposlední řadě jiné zdravotní komplikace (např. cukrovka, porucha imunitního systému apod.). 

Jak o suchou pokožku hlavy pečovat?

Chcete-li tvorbu lupů výrazně omezit a současně se zbavit nepříjemných projevů v podobě svědění či nadměrného maštění, naučte se o pokožku hlavy správně pečovat

Zaměřte se na příčinu, která mnohdy souvisí s životním stylem. Vyřaďte z jídelníčku příliš slané, sladké, tučné, kořeněné a smažené pokrmy. A naopak do něj zahrňte potraviny bohaté na vitamín B, zinek a selen.

S přetrvávajícími lupy vám pomůže také vhodně zvolená kosmetika. Dermatologové doporučují intenzivní šampon proti lupům Nodé DS+ od Biodermy. Přípravek s obsahem patentovaného komplexu DSative redukuje množení kvasinek Malassezia a zabraňuje šíření mazu. Vlasovou pokožku zklidňuje a okamžitě odstraňuje pocit svědění.

Jak pečovat o suchou pokožku hlavy již víte. Co s tím udělte, je na vás!