Goji, rostlina bohatá na aminokyseliny

0
1200

Goji jsou plody dvou druhů kustovnice, kustovnice cizí a blízce příbuzné kustovnice čínské. Jsou to opadavé keře s jednoduchými listy a purpurovými plody, které se hojně využívají v čínské medicíně. Co vše byste měli vědět o této rostlině a jaké má účinky na naše zdraví?

Kde se Goji objevila?

Původně se tato rostlina Goji objevila v Asii. Pěstovala se hlavně ve střední a severní Číně, kde byly plody a mladé listy součástí jídelníčků tamních obyvatel a plody a kůra se využívaly v místní medicíně. Na přelomu tisíciletí se goji objevilo i na trhu v Evropě a Severní Americe a od té doby jeho obliba neuvěřitelně stoupá.

Goji obsahuje mnoho cenných živin

Goji není jedním z nejoblíbenějších doplňků stravy bezdůvodně! Obsahuje mnoho velmi cenných zdrojů živin. Například v těchto plodech najdete osmnáct druhů aminokyselin, včetně všech devíti esenciálních. Dále dvacet dva stopových prvků, mezi které se například řadí hořčík, železo či vápník. Nesmíme zapomenout na vitaminy A, C, B1, B2, B6 a protizánětlivý betasisterol, který se využívá hlavně ke snížení hladiny cholesterolu v krvi, při zvětšené prostatě a proti všem zánětům.

Co vše Goji dokáže?

Není divu, že při takovém počtu vitaminů, aminokyselin a stopových prvků má Goji mnoho skvělých účinků. Tak například podporuje imunitu, přispívá k dlouhověkosti a působí proti stárnutí buněk. Také je skvělým pomocníkem pro studenty, podporuje paměť a mozkové kognitivní funkce, navíc působí jako prevence proti stresu a prospívá kvalitě spánku. Ženy jistě ocení, že podporuje kvalitu vlasů a nehtů a v kombinaci s chia semínky podporuje proces hubnutí. 

Jak se Goji užívá?

Nejčastěji najdete rostlinu Goji v podobě celých sušených plodů, které například můžete přidávat do různých čajových směsí, koktejlů a ovocných salátů. Plody Goji jsou sladké a můžou být proto skvělou náhradou sladkostí pro děti i dospělé. Také si ze sušených plodů můžete připravit čaj, stačí pouze 1 lžičku sušených plodů zalít vroucí vodou a nechat stát 15 minut. Pokud potřebujete vyživit či zjemnit pokožku, nemusíte kupovat žádné další přípravky. Postačí vám totiž opět sušené goji! Z Goji můžete udělat výživnou pleťovou masku, která vaší kůži skvěle prospěje.

Goji neboli Kustovnici A kvality můžete zakoupit v eshopu Energie života.