Rychlá doba, plná konzumu a zvratů, nepřeje citlivým povahám. Všude se píše o romantickém vnímání světa a potřebě relaxace, v reálu je ale situace zcela opačná. Termíny zakázek a složenky jsou neúprosné. Zaměstnance tlačí ke zdi namotivovaní šéfové a živnostníky zase tvrdá konkurence. Není proto divu, že přepracování lidé trpí mnoha psychickými neduhy.
Příkladem je generalizovaná úzkostná porucha, která postihuje dvakrát častěji ženy, než muže. Projevuje se úzkostí, která člověkem postupem času dokáže zcela paralyzovat. Lidé, kteří s touto poruchou bojují, mají pocit, že je něco špatně, že se něco stane a žijí tak v permanentním strachu a stresu.
Pletou si je s hypochondry
Lidé s úzkostnou poruchou mají nízké sebevědomí, trpí pocity viny, nedokáží asertivně prosadit svá práva a velmi špatně snášejí kritiku. Velmi často se cítí špatně i fyzicky. Bývají často nachlazení, trpí na virózy a zánětlivá onemocnění. Dalšími typickými příznaky jsou například dlouhodobé zažívací problémy, průjmy, ale i úporné zácpy, bolesti hlavy a zad, pocity stálého svalového napětí a poruchy spánku.
Se svými obtížemi navštěvují praktické lékaře, ti je ale mohou se stoupající intenzitou návštěv vnímat jako hypochondry a zcela tak bagatelizovat psychosomatické onemocnění, které je nutné odborně léčit. Stupňující sebezničující tendenci má i panická úzkostná porucha, která se projevuje ještě akutněji. Záchvaty nemoci jsou podobné infarktu, dušení se, kolapsu, mrtvice.

V ohrožení života
Člověk má pocit, že umírá a neváhá si zavolat rychlou zdravotní pomoc. Nejtypičtějšími projevy jsou bušení srdce, zvýšený tlak, sevřené hrdlo, neschopnost se nadechnout. Pocit dušení, brnění končetin, ztráta citlivosti a hybnosti končetin. Pocit ochrnutí různých částí těla. To už jsou pádné důvody k tomu, aby na místo dorazila sanitka.
Jaké bývá ale překvapení, když přístroje všechny infarkty, mrtvice a kolapsy z fyziologické příčiny vyloučí a za skutečnou příčinu označí duševní onemocnění. Úspěšná léčba panické poruchy patří do rukou odborníků. Soustředí se na ni terapeuti, psychologové a psychiatři. Léčba panické poruchy není dlouhá a má velice dobrou prognózu. Přijďte se poradit s odborníkem, objednejte se na nezávaznou vstupní konzultaci.