Záclony jsou out. Do popředí se prodraly látkové rolety

0
1710

Dostatek přirozeného světla je jednou z nejdůležitějších esencí příjemné atmosféry v interiéru, ale také v případě slunečních paprsků platí „čeho je moc, toho je příliš“. Naštěstí existujte stínící technika – a že máme z čeho vybírat. V posledních době jsou na výsluní látkové rolety, jejichž neuvěřitelně široká nabídka nenechá nikoho chladným. Některé „speciální“ látky navíc posouvají využití rolet zase o něco dál.

V souvislosti s vnitřním látkovým stíněním stojí za zmínku všechny varianty. Kromě látkových rolet do dané kategorie patří také plisé na okna, vertikální žaluzie a japonské stěny. Pravdou je, že zdaleka nejrozšířenější jsou právě rolety. V čem se jednotlivé varianty liší?

Látkové rolety

Látkové rolety fungují jako efektivní ochrana před slunečním svitem i jako prostředek pro nastolení soukromí. Oproti tradičním záclonám a závěsům působí elegantněji a nejsou tak náročné na údržbu. Čistící proces spočívá v občasném vysátí prachu pomocí vysavače nastaveného na nižší výkon. Některé druhy látek je možné umýt šetrným mýdlovým roztokem.

Milovníci komfortu ocení možnost elektrického pohonu a ovládání na dálku, zodpovědní rodiče pak dětskou bezpečnostní pojistku. Tím největším lákadlem však zůstává „nekonečná“ paleta barevných odstínů a dekorů, která látkové rolety povyšuje na plnohodnotnou dekoraci.

Značnou oblibu si získaly látkové rolety den a noc, které se skládají ze střídajících se průhledných a neprůhledných pruhů. Vrstvy se vzájemně překrývají a umožňují plynulou regulaci intenzity světla a možnost nastavení různé míry propustnosti.

Plissé

V případě rozmanitě tvarovaných neboli atypických oken (např. trojúhelníkových nebo obloukových) je vhodné uvažovat nad plissé. Skládaná látková žaluzie je konstruována tak, aby ji bylo možné stahovat v obou směrech. Díky tomu lze vytvořit libovolně vysoký stínící pruh. Plissé nachází využití i v zimních zahradách a střešních oknech. Variabilita tohoto stínícího prvku ho však předurčuje také do jiných prostředí – látku s povrchovou úpravou do vlhkého prostředí například do koupelny.

Vertikální žaluzie

Pokud řešíte oříšek v podobě velké prosklené plochy, případně rozdělení většího prostoru na více zón (typicky v kanceláři nebo hale), budou se vám hodit vertikální žaluzie. Skládají se z volně visících látkových pruhů zavěšených na horním pojezdovém profilu. Pruhy se částečně překrývají a prostřednictvím řetízku je lze naklápět, a regulovat tak množství propouštěného světla. Díky závaží zůstávají napnuté.

I tento typ stínění je k dostání ve velmi širokém spektru designových provedení, které se liší barvou i vzory. Některé látky mají speciální nehořlavou úpravu, jiné odpuzují prach, a jsou proto vhodné i pro alergiky.

Japonské posuvné stěny

Za pozornost však stojí také japonské posuvné stěny. Obvykle se používají k zastínění balkonů a teras nebo francouzských oken. A stejně jako vertikální žaluzie mohou posloužit při optickém rozdělení místnosti – například kuchyně od obývacího pokoje. Snadno a rychle s nimi zastíníte okna a stejně jednoduše zakryjete nevzhledný radiátor.

Co si má člověk neznalý představit pod pojmem japonská posuvná stěna? Jedná se o soustavu širších látkových panelů, které je možné libovolně posouvat. Ovládají se manuálně pomocí šňůry či tahu za panel, případně dálkovým ovladačem. A opět se můžete spolehnout na pestrou škálu designů.

Interiérové stínění vybírejte s rozvahou

Mějte na paměti, že také v případě interiérového stínění můžete používat optické triky, jako je například použití bílých, světlých a chladných odstínů pro optické zvětšení prostoru. Zároveň je vhodné kombinovat vzhled s ostatními interiérovými prvky – především výmalbou či tapetami. Zda ponecháte stejný vzor a zvolíte jinou barevnou kombinaci, nebo naopak (zachováte barvu, ale použijete jiný vzor), je na vás.

Všechny uvedené typy interiérového stínění najdete v e-shopu nove-zaluzie.cz, jehož sortiment tvoří především produkty renomované značky ISOTRA. S výběrem vhodného řešení vám ochotně poradí kvalifikovaná zákaznická podpora.