Udělejte si výlet do Náchoda: hodinářská výstava značky PRIM

0
454
Foto: Michal Hejduk

Muzeum Náchodska a společnost ELTON hodinářská Vás srdečně zvou na výstavu Hora ruit – Od slunečních hodin po PRIMKY, která Vás zavede do historie měření času a předvede jedinečné modely předchůdců dnešních hodinek. Práci hodinářů si budete moci i vyzkoušet! A to není zdaleka jediný důvod, proč se do Náchoda podívat.

Jak název napovídá, výstava seznámí návštěvníky se způsoby, jakými naši předci v minulosti měřili čas, a s tradicí místní výroby hodin a hodinek. A jaké exponáty uvidíte? Můžete se těšit mimo jiné např. na přesýpací hodiny, diptychové sluneční hodiny nebo vzácné kapesní vřetenové hodinky z první poloviny 18. století.

Stěžejní částí výstavy pak budou samozřejmě hodinky PRIM, jež jsou svojí malosériovou výrobou, perfektními mechanickými strojky a nadčasovým designem unikátem nejen v České republice, ale i ve světě. Mezi ty nejproslulejší patří třeba jeden z prvních modelů hodinek Spartak či originální ladičkové hodinky ELTON.

Foto: Michal Hejduk

V neposlední řadě pak návštěvníci uvidí i starobylé nástěnné a stolní hodiny, budíky a původní výkresové dokumentace různých prototypů hodinek.

Výstava Vám ovšem nabídne i netradiční aktivitu; děti i dospělí budou moci zasednout k hodinářskému stolu a vyzkoušet si, co všechno tato zajímavá profese obnáší.

Po návštěvě výstavy můžete obdivovat i další krásy Náchoda, které toto severočeské město nabízí: nádherný renesanční zámek je nejen půvabná historická budova – v jeho interiérech lze spatřit cenné sbírky starobylých obrazů, medailí, řádů či zbraní. Přilehlá zahrada a anglický park jsou zase příjemným místem na procházku.

Foto: Michal Hejduk

Náchod je tak ideálním místem i pro celodenní rodinný výlet, neboť si přijdou na své jak děti, tak dospělí, a věříme, že spojíte-li jeho návštěvu s výstavou a procházkou v centru města, vykročíte do léta krásným a obohacujícím zážitkem, na který jen tak nezapomenete.

Výstava se uskuteční ve Výstavní síni na rohu Tyršovy a Zámecké ulice a bude přístupná až do 18. září.