- Reklama -

Tipy na udržitelnou domácnost

Date:

Už jste se někdy zamyslely nad tím, jak můžete i vy přispět k ochraně přírody? Není to zas až taková věda. Stačí mít na mysli pár pravidel, díky kterým přispějete i vy svou troškou do mlýna. Na následujících řádcích se tak dočtete zajímavé rady a tipy, díky kterým se můžete na ochraně přírody začít podílet prakticky ihned. Jestli vás to zajímá, čtěte dále!

Když topit, tak šetrně!

Začít můžeme např. u topení. Máme-li v naší domácnosti kotel, kamna či krb, můžeme se zaměřit na kvalitní otop z lokálních zdrojů. Přemýšlíte-li teprve nad nákupem kvalitního kotle, bude dobrým řešením peletový model. V něm lze topit šetrnými dřevěnými peletami. Výroba pelet je proces, kdy dochází ke zpracování štěpky, pilin a prachu z tvrdého dřeva. Vše se nejdříve vysuší v sušárnách a následně pak pomele. Aby se zlepšily mechanické vlastnosti pelet, přidá se do nich i škrob nebo malé množství mouky. Dále čeká pelety lisování a chlazení. Ve finále získáte kvalitní otop, který šetří naši přírodu. Dokonalým spalováním pelet vzniká totiž pouze malé množství škodlivin. Pořízení peletového kotle podporuje i stát. Můžete si tak dojít pro nemalou dotaci.             

A jak je to s energiemi a vodou?

Přírodě můžeme pomoci i tak, že se zaměříme na šetření vody a energií v naší domácnosti. Alfou a omegou udržitelné domácnosti jsou kvalitní domácí spotřebiče. Jestli jsou kvalitní a šetrné k přírodě poznáme i dle energetického štítku daného spotřebiče. Samozřejmostí by měly být také LED žárovky, které mají delší životnost, než je tomu u těch běžných. Když odcházíme z místnosti, měli bychom vždy zhasnout. Pokud nám to dělá problém a často zapomínáme, můžeme si pořídit i smart světla, která fungují na bázi detekce pohybu. Energii ušetříme i v tom případě, že budeme poctivě plnit naši myčku a pračku. Samozřejmě by však nemělo docházet ani k přeplňování zmíněných spotřebičů. Vždy tedy sledujeme kapacitu daného výrobku. Udržitelnost podpoříme i používáním špuntu při ručním mytí nádobí. Čistíme-li si zuby, neměly bychom nechat téct vodu proudem. A ještě jedna vychytávka. Chcete-li šetřit vodou i ve vaší koupelně, pořiďte si sprchu s perlátorem. Ta proud provzdušní a efektivně tak sníží průtok vody.         

Jednorázové produkty, odpad a další

Chceme-li přispět k ochraně přírody, měly bychom se obloukem vyhnout i produktům na jednorázové použití. Může se jednat o nejrůznější plastové i papírové předměty, které zbytečně zatěžují naše prostředí. Udržitelnosti docílíme také díky třídění odpadu. Začněte alespoň s tříděním skla, papíru a plastu. Postupně můžete přejít i na třídění dalších materiálů. Příroda se vám za to poděkuje. Při nákupu potravin zase myslete na to, co vše zvládnete zpracovat, popř. co pojme váš mrazák. Dále je vhodné, abychom rozbité věci neposílaly hned do kontejneru. Zkuste je nejdříve samy opravit. A ještě jeden tip na závěr. Jestli-že již doma nějaký předmět nepotřebujete a je stále v dobrém stavu, můžete jej nabídnout např. na internetovém bazaru. Budete se divit, co vše můžete v bazarech sehnat. Třeba si tam vyberete něco potřebného i vy. Ušetříte tak peníze i samotnou přírodu.        

- Reklama -euro

Nejnovější články

Více článků od autora
ŽENY

Placka s vlastním motivem je cesta k individualitě

Hledáte originální způsob, jak vyjádřit svou osobnost nebo podpořit...

Kurzy italštiny v nejlepší jazykovce v Brně!

Itálie není jen o pizze a těstovinách, ale také...

Kdy se vyplatí elektroskútr

Elektrický skútr se vám může díky nízkým provozním nákladům...

Umíte správně vést koučovací rozhovor?

Pokud se vydáte na dráhu kouče osobního rozvoje, velmi...