Máte na chatě skříň s rezervním oblečením? Pak byste ji měli pravidelně kontrolovat a větrat. Jinak by se mohlo stát, že oblečení zatuchne nebo ještě hůř, začne plesnivět. Až příště přijedete na chatu, provětrejte skříň a oblečení zkontrolujte. Když nějakou plíseň objevíte, můžete vyzkoušet naše triky, abyste se jí zbavili.
Plíseň se na oblečení i na textilu objevuje především v prostředí, kde je vysoká vlhkost a nedostatek proudění vzduchu. Právě proto se často objevuje právě na chatách a chalupách, a to hlavně po zimě. U oblečení to však není taková tragédie jako u stěn. Plíseň z oblečení poměrně snadno dostanete. Fungují na ní podobné fígle jako na ostatní skvrny. Co platí vždy, je rychlost. Čím rychlejší zásah bude, tím lépe.
Ocet funguje na skvrny od plísně i zápach
Připravte si hodně octa. Oblečení napadené plísní namočte na noc do octa a ráno ocet vylijte, oblečení vymáchejte a postup opakujte. Po octové lázni oblečení vyperte v pračce na dlouhý program a na nejvyšší teplotu, kterou oblečení snese. Pokud chvíli vydržíte pach octa, bonusem vám bude i fakt, že vás ocet zbaví i nepříjemného zápachu. Oblečení bude navíc i měkké, protože ocet funguje jako změkčovadlo.
Speciální přípravky na plísně a skvrny
Na bílé a stálobarevné oblečení s plesnivými skvrnami můžete použít Savo Perex. To nechte působit po dostatečně dlouhou dobu a pak důkladně vyperte. Nepříjemného pachu Sava se pak zbavíte dlouhým sušením prádla na čerstvém vzduchu. Velmi účinné je i drhnutí skvrn žlučovým mýdlem nebo Vanishem.
Peroxid vodíku nejen na odřeniny
Když na skvrny od plísně přijdete později, můžete použít peroxid vodíku. Skvrny na bílém oblečení pokapejte roztokem peroxidu vodíku a vody v poměru 1:3 s přídavkem čpavku. Potom oblečení nechte uschnout na slunci, které ho vybělí. Pravděpodobně skvrny nezmizí hned, proto postup opakujte, dokud skvrny nezmizí. Poté oblečení důkladně vyperte. Pokud budete mít plesnivé skvrny na barevném oblečení vynechejte peroxid, ten by na oblečení vyžral barvu. Nicméně i čpavek vyzkoušejte nejdříve na malém kousku na rubu, jestli nepouští barvu.
Zkuste na plíseň křídu
Od těch klasičtějších a logičtějších způsobů, jak se zbavit plísně a skvrn, se posuneme k těm méně obvyklým. Například na bavlněných látkách můžete skvrny od plísně posypat rozdrolenou křídou, potom na ni položte savý papír a přežehlete. Vlněné nebo hedvábné látky ještě před tím potřete tamponem namočeným v terpentýnu a pak teprve posypte křídou a přežehlete přes savý papír.
Podmáslí
Další trochu netradiční postup odstraňování skvrn představuje podmáslí. Na skvrny od plísně je však velmi funkční. Výhodou podmáslí je, že je k oblečení velmi šetrné, je tedy perfektní na odstraňování skvrn z oblečení z jemných tkanin. Vložte oblečení na dva až tři dny do podmáslí a následně opláchněte vodou. Potom vyperte obvyklým způsobem.
Vyváření
Vyváření je způsob vhodný spíše na světlé a pevné látky, protože jim vysoká teplota neuškodí. Plesnivé oblečení ponořte asi na 30 minut do vařící vody a přidejte k němu bělící prostředek. Následně oblečení pořádně vymáchejte v čisté vodě.

Soda a sůl na praní
Možná jste už slyšeli o sodě či soli na praní, která umí skvrny od plísně dobře odstranit. Jak s ní pracovat? Nasypte ji do mísy s vodou a trochou pracího prostředku. Oblečení pak hodinu namáčejte v roztoku a potom vyperte.
Oblečení a další textilie postižené plísní můžete také poslat do čistírny či prádelny. Vyřeší to váš problém se sušením, praním a čištěním. Navíc budete mít možnost se věnovat údržbě úložných prostorů, abyste pak mohli do nich čisté prádlo uložit beze strachu, že by se plíseň vrátila.