Je nákup kratomu legální?

0
86

Jestliže si chcete do své sbírky pořídit kratom, pak s tím nebudete mít v České republice problém. Při cestě do zahraničí ho nechte raději doma.

Kratom byl až donedávna v našich končinách celkem neznámým produktem. Jinak je tomu v asijských zemích, kde je tato bylina známá odnepaměti. Co je to kratom? Kratom se získává ze stromu Mitragyna speciosa, který je příbuzný kávovníku. Z této rostliny se pro výrobu kratomu využívají listy. A to v různých etapách jejich růstu. Podle toho se pak rozpoznávají různé druhy kratomu.

· Největší zájem sběratelů budí tradičně zelený kratom.

· Ten je z mnoha důvodů oblíbený především u studentů.

V České republice se není čeho obávat

Před tím, než se rozhodneme k zakoupení kratomu, je dobré zjistit si informace o tom, kde a za jakých podmínek je – kratom prodej – legální. Legalizace psychotropních látek se v některých zemích může měnit a tím pádem je možné se dostat do nečekaných a nežádoucích problémů. V České republice je prodej kratomu povolen, ale pouze za podmínek, že se nejedná o doplněk stravy či potravinu. Kratom jako sběratelský předmět je tedy legální.

Za hranicemi můžete mít s kratomem problém

Jinak je tomu s prodejem, nákupem nebo držením kratomu v zahraničí.

§ Pokud cestujete například do Austrálie, Vietnamu či Malajsie, pak rozhodně nechte kratom doma.

§ Mohli byste tvrdě narazit.

– V těchto zemích je totiž držení jakéhokoliv množství kratomu přísně zakázáno, a tedy i trestáno.

Turisté mají často problém například ve zmíněné Malajsii. Zde byl totiž kratom až do roku 2003 povolen. V současné době za něj hrozí vězení. Velice přísná nařízení platí v Thajsku, kde je zakázán nejen prodej, nákup i držení kratomu, ale zákaz se týká také výsadby nových stromů. Se zákonem byste se mohli střetnout také v Dánsku, Švédsku a sousedním Polsku.

Rada je tedy jednoduchá a díky ní se nikdy nespletete.

Pokud chcete mít jistotu, že se nedostanete do problémů, pak si společnost kratomu užijte v bezpečí domova a na cesty do zahraničí ho raději vynechte.