Jak sladit bytové doplňky? Inspirujeme vás!

0
697

Poslední věc, kterou vybíráme, ale první věc, která utváří celkový dojem z celého interiéru. Věděli jste, že doplňkem do bytu není myšlena pouze váza, miska, dekorativní květiny nebo ozdobné kamínky? Vše, co není nábytek a pracovní elektronika se vlastně dá považovat za doplněk. Co máte na výběr?

Výběr stylu

Máte nějaký vysněný styl, do kterého byste rádi vaše obydlí vyladili? Víme, co v poslední době frčí:

Vintage styl: jako Vintage styl se označují doplňky a dekorace, které spadají do období před 50 – 100 lety. Nemusí jít samozřejmě o originály. Na trhu se objevuje spousta věrohodných a krásných replik. Přáli jste vždy mít doma dřevěnou truhlu, cínový svícen nebo třeba kukačkové hodiny? Pak bude Vintage styl právě vaší volbou.

Retro styl: za Retro styl považujeme všechny doplňky, které pochází z posledních tří až čtyř dekád. Oproti Vintage stylu se tedy nejedná o téměř starožitné předměty, ale spíše o předměty z konce minulého století.

Rustikální styl: slovo rustikální znamená v dnešním slova smyslu „venkovský“ nebo „selský“. Jedná se o styl imitující venkovský styl bydlení. Typickým příkladem je speciálně opracované masivní dřevo a doplňky či nábytek z něj vyrobený. Samozřejmostí jsou také drobné dekorace, rovněž zapadající do venkovského designu. Typicky jej potkáte na chalupě nebo v roubence.

Provence styl: provence styl je vlastně také druhem rustikálního stylu. Oproti masivnímu rustikálnímu designu je však „lehčí“, „jednodušší“ a působí velmi klidně až romanticky. Jeho doménou jsou světlé barvy, bytové doplňky a dekorace se vzorem drobných květin a celkový dojem vám bude evokovat levandulová pole.

Nemusíte se však za každou cenu stylizovat do konkrétního stylu. Stačí to vzít jednoduše. Nejprve si zvolte barevné kombinace, které byste chtěli doma mít a jež by se hodily například k nově zrekonstruovanému bytu. Následně se podívejte, jaké předměty byste potřebovali z praktických důvodů a až poté přemýšlejte, kde by se hodila nějaká ta „zcela bezúčelná ale krásná“ dekorace.

Lze samozřejmě pořídit bytové doplňky levně i draze. Pokud máte doma čtyřnohého mazlíčka, pravděpodobně nebudete do obýváku volit huňatý kusový koberec. Chystáte-li se však na rozsáhlejší rekonstrukci, nabízí se kromě nákupu nového vybavení také popřemýšlet právě nad designovým doladěním vašeho bydlení.

Tip: znáte někoho ze svého okolí, kdo rekonstruuje byt nebo staví nový dům? Pak se právě jemu bude hodit dárek do bytu či dárek na zahradu. Raději ale předem zjistěte, jak má nový design promyšlený, aby dárek od vás korespondoval s jeho představami o novém/novějším bydlení.