Jak předcházet podzimním onemocněním

0
573

Dnešní článek otevřeme konstatováním, že máme za sebou jak astronomický, tak meteorologický začátek podzimu. Stejně jako ostatní roční období má podzim své typické projevy. Zkracují se dny a prodlužují noci, zvyšuje se výskyt virových onemocnění, zejména chřipkových.

Vitamín C vám pomůže doplnit acerola

Vitamín C je jeden z nejznámějších a také nejpotřebnějších vitamínů, na který si vždy vzpomeneme při podzimním nachlazení. Acerola Vitamin C je nejbohatším přírodním zdrojem vitamínu C a pomáhá tělu bojovat s infekcemi a viry.

Podzimní počasí je nestálé, přicházejí studená rána, mlhy a deště. Naproti tomu má podzim i dny slunečné a teplé. Náladám podzimu musíme přizpůsobit svůj denní režim, stravování, oblékání i péči o zdraví. Klíčovým úkolem je v tomto období posilování imunity. K tomu máme řadu prostředků. Obecně platí, že je nutno zásobit náš organizmus zvýšeným množstvím živin, minerálních látek i vitaminů.

Vitamín C se hodně zmiňuje zvláště v chladnějších obdobích, ale jeho dostatečný příjem je důležitý neustále. Dospělí by měli denně přijmout aspoň 60 mg, děti podle věku od 30 do 50 mg. Doplňováním stravy vitamínem C podporujete obranyschopnost. Nedostatek vitamínu C se projevuje únavou, svalovou slabostí, bolestí kloubů a svalů, krvácejícími dásněmi a náchylností k infekcím.

Už jste někdy ochutnali acerolu, která je skutečný přírodní zdroj vitamínu C, žádné chemické „céčko“? Pokud nevíte, co je to acerola, tak se jedná o červené plody podobné třešním, které mají skvělé výživové vlastnosti a jsou cennou zásobárnou vitamínu C. Každý ví, že vitamin C významně podporuje zdravé fungování imunitního systému. Acerola vitamin C obsahuje i celou škálu vitamínů B, dále pak vitamín A, E, rutin, různé minerály a flavonoidy. Zcela přírodní Acerolavitamin C je rovněž lépe vstřebatelná než chemické přípravky.

Četné výzkumy však ukazují, že ve stravě mnoha lidí stále ledacos chybí. Potom je na místě zvýšit kvalitu stravy pomocí léků a doplňků stravy. Jaké jsou však nejlepší a jaké si vybrat? Recenze Naturalis vám napoví o celkové kvalitě nabízených doplňků stravy.

Které doplňky stravy jsou vhodné do podzimního počasí?

Doplňky stravy jsou trendem moderní doby. Široký sortiment je k dispozici a je k sehnání prakticky kdekoliv. V lékárně, obchodu se zdravou výživou, některých supermarketech, ale hlavně na internetu, kde můžete podle recenzí vybírat ten nejvhodnější přípravek. Podívejte se před nákupem na hodnocení jednotlivých produktů. A jaké jsou naše zkušenosti s doplňky stravy? Přečtěte si nejnovější recenze Naturalis, tyto přípravky jsou zcela bez konzervantů, chemických barviv a stabilizátorů. Nepodceňujte svůj imunitní systém v náročném podzimním chřipkovém období a podpořte oslabenou imunitu různými doplňky stravy na posílení imunity. A pokud máte po ruce Naturalis slevové kódy, tak vám při nákupu garantujeme nižší cenu těchto přípravků na našem trhu.

Pro někoho hraje důležitou roli také cena doplňků stravy. Ne vždy platí, že čím je výrobek dražší, tím je kvalitnější. Srovnávat ceny jednotlivých přípravků z internetových obchodů lze na Heurece. Rozhodně však nekupujte tyto přípravky někde na tržnici, ale například v lékárnách či u ověřených prodejců. Nedejte na prezentace neznámých výrobců, kteří nabízejí „zázračné“ přípravky, jež údajně zabírají na všechno. Mějte také na paměti, že žádný doplněk vám nenahradí stravu, pouze tělu dodá chybějící látky.

Lékařů se ptejte na výši doplatku!

Když vám bude lékař předepisovat nezbytné a potřebné léky, nebojte se ho zeptat na výši doplatku. Dopady vysokých doplatků za předepsané léky do rozpočtů především seniorů a rodin s dětskými pacienty u nás zmírňuje zákonem zavedený systém započitatelných doplatků. Do ochranného limitu se započítávají pouze částky doplatků za předepsané částečně hrazené léčivé přípravky.

Doplatky na léky jsou v České republice stále diskutované téma. V důsledku vysokých doplatků za některé z předepsaných léků pacienti často omezují jejich správné dávkování. Hlavní motivací k takovému kroku je snaha ušetřit. Navíc léky s vyššími doplatky užívají většinou senioři, pro které doplácení značí nemalou finanční zátěž. Nepravidelnost užívání léků, jejich vynechávání a nesprávné dávkování má pak samozřejmě za následek zhoršování zdravotního stavu a protahování zdravotních obtíží.

Ochranné limity za doplatky u léků na předpis stanovuje zákon o veřejném zdravotním pojištění pro jednotlivé skupiny pojištěnců. Limit na doplatky za léky neplatí pro všechny stejně. Zákonem stanovený roční limit na započitatelné doplatky za léky pro děti a seniory od 65 let činí 1 000 korun, u pojištěnců starších 70 let 500 korun. Ostatním klientům pojišťovny vracejí doplatky v případě, že překročí roční limit 5 000 korun. Pokud celková částka uhrazená pojištěncem za doplatky překročí v kalendářním roce zákonem stanovený limit, je zdravotní pojišťovna povinna uhradit pojištěnci částku, o kterou je tento limit překročen. Přeplatky se vracejí poštovní poukázkou nebo na bankovní účet.

Pokud vás zajímá, kolik se vám do ochranného limitu u konkrétního léku započítává, podívejte se na účtenku z lékárny. Na konci je uvedena částka započitatelného doplatku. Do ochranného limitu se započítávají doplatky za částečně hrazené léky, a to ve výši doplatku na nejlevnější lék, který obsahuje stejnou látku se stejnou cestou podání. Když vám lékař předepíše lék, u kterého budete muset doplatit například 50 korun, ale na trhu bude jiný lék se stejnou účinnou látkou a shodným způsobem podávání s doplatkem 10 korun, pak se vám do limitu započítá pouze 10 korun. Jestliže si však pořizujete léky k samoléčbě, tedy bez lékařského předpisu, hradíte jejich plnou cenu bez ohledu na svůj sociální statut.

Přejeme vám pevné zdraví nejen po celé podzimní období.