Masiv představuje mimořádně oblíbený materiál. Proč se vám vyplatí si pořídit jídelní stůl právě z přírodního dřeva?
Co je to vlastně masiv
Masiv neboli masivní dřevo je přírodní materiál. Pocházet může z měkkého nebo tvrdého dřeva. K měkkým dřevům lze zařadit například smrk či borovici, tvrdá dřeva jsou buk nebo dub. Jedná se o snadno dostupnou a obnovitelnou přírodní surovinu.
Co se týče složení dřeva, přibližně ze 40 až 50 % je tvořeno celulózou, 20 až 30 % hemicelulózou a 20- 30 % ligninem. Pokud bychom se podrobněji ponořili do chemického složení dřeva, viděli bychom že zbytek tvoří popeloviny, škroby a tuky, bílkoviny, třísloviny, pryskyřičné látky a ve stopovém množství barviva, alkaloidy, glykosidy a ostatní složky.
Jaké má masiv výhody
Výrobky z masivu provázejí lidstvo odedávna. Dodnes se z něj vyrábějí schodiště, podlahy, obklady stěn, dveře či okna. A v neposlední řadě také nábytek. Nábytek vyrobený z masivu má celou řadu výhod.
Tento materiál je vzhledově originální, vyznačuje se výraznou a nenapodobitelnou strukturou. Svůj vzhled si například zmíněný jídelní stůl, ale i jiné kousky uchová po dlouhou dobu, v čase navíc získává působivou patinu. Tento materiál rovněž doprovází nezaměnitelná vůně.
Masivní dřevo potěší i ty, kteří při nakupování svého nábytku smýšlejí ekologicky. Jedná se totiž o obnovitelný materiál. Pokud se navíc spoléháte na českou firmu – Majstrstych.cz, která využívá lokální suroviny, podporujete tím jednak aktivně domácí ekonomiku.
Zároveň šetříte planetu, neboť nevzniká masivní ekologická stopa, kterou za sebou jinak zanechává dovážení surovin často ze vzdálených lokalit. K největším světovým exportérům dřeva se dnes řadí USA, Nový Zéland a taktéž Rusko.
Stejně tak se dřevo vyznačuje vysokou odolností a dlouhou životností. Z dlouhodobého hlediska je proto levnější než jeho napodobeniny.

Masiv je i snadno kombinovatelný s jinými materiály. Masivní jídelní stůl s kovovýma nohama uspokojí ty, kterým připadá samotné dřevo příliš vizuálně těžkopádné a upřednostňují spíše minimalistický styl. Industriální jídelní stůl se rozhodně hodí i do moderního interiéru.
Proč si pořídit jídelní stůl právě z masivu
Jídelní stoly se vyrábějí z řady materiálů. Masiv je však stále v mnoha aspektech převyšuje, jak už bylo naznačeno. Proč preferovat dubové jídelní stoly a další druhy dřeva? Jaké jsou nevýhody stolů ze skla, plastu nebo napodobenin dřeva?
Co se týče skla, řadě lidí vyhovuje, že skleněná deska působí elegantně. Je však poměrně náročná na údržbu, velmi „trpí“ na zachytávání otisků prstů. Může se rovněž poměrně brzy poškrábat. Mnohým lidem nevyhovuje průhlednost, u stolu je strávníkům přímo vidět do klína.
Zásadní nevýhodou plastu jsou zpravidla menší rozměry, kvůli nimž se k takovému stolu větší rodina jednoduše neposkládá. Plastový jídelní stůl může mnohým lidem evokovat nábytek na zahradu a působit do jisté míry lacině.
Další možnost představují alternativy dřeva nabízené pod zkratkami MDF, LTD a DTD. Stále takova surovina společný základ se dřevem má. Jedná se ale o deskový materiál, který se liší uspořádáním a hrubostí dřevěné drti a typem pojiva.
Ve výsledku tak mají desky různorodé mechanické vlastnosti. Vykazují odlišnou tvrdost, pevnost, pružnost a odolnost. Obecně ale nemůžete počítat s tím, že takový nábytek přežije několik generací na rozdíl od masivního jídelního stolu.