Co byste měla vědět, než se rozhodnete darovat vajíčka?

0
6122

Možnosti moderní medicíny jsou úžasné – spousta žen může otěhotnět pouze díky umělému oplodnění neboli IVF. Ovšem v případě, kdy nelze použít vlastní vajíčko, nezbývá, než využít oocyt od dárkyně. Pokud nemáte s plodností problémy a napadlo vás, že pomůžete k vytouženému miminku méně šťastným ženám, měla byste se předem seznámit se základními informacemi. Co váš v rámci darování vajíček čeká a nemine?

Jste vůbec vhodná dárkyně?

Vstupní požadavky klinik mohou být mírně odlišné, ale v zásadě může darování vajíček podstoupit každá zdravá žena ve věku mezi 18 až 33 lety. Má-li potenciální dárkyně vlastní dítě, jeví se jako ideální (její vajíčka jsou „odzkoušena“), ovšem podmínka to samozřejmě není.

Je darování vajíček závazné?

Podepíšete smlouvu a od té doby již nemůžete od darování couvnout… Takto to samozřejmě nefunguje. Darování vajíček je naprosto dobrovolná záležitost a můžete kdykoliv změnit názor a od zákroku odstoupit.

Zároveň se můžete spolehnout na naprostou anonymitu, a to z obou stran. Žena, která podstoupí umělé oplodnění s vaším vajíčkem, se o vás nedozví – a vy se nedozvíte, komu bylo vajíčko darováno. Dokonce ani poté, co dítě dosáhne plnoletosti.

Jaká vyšetření budete muset podstoupit?

Cílem specializovaných center je, aby mělo umělé oplodnění co nejvyšší úspěšnost. Ideální je, když asistovaná reprodukce proběhne úspěšně již napoprvé, a proto jsou dárkyně pečlivě vybírány na základě výsledků z tzv. anamnézy. V rámci základního pohovoru budete dotázána na prodělané choroby, alergie apod. Nedílnou součástí procesu je také prohlídka u gynekologa a vyloučení abnormalit gynekologického charakteru.

Jakožto možná budoucí dárkyně rovněž absolvujete pohovor s genetikem a testování na přenosné infekční nemoci, jako jsou žloutenky typu B, C, HIV a syfilis.

Co se týče samotného darování, předchází mu aplikace podkožních stimulačních injekcí. K odběru vajíček obvykle dochází po 9 dnech od začátku menstruačního cyklu.

Další případné dotazy vám ochotně zodpoví lékař vybrané IVF kliniky.