Buďte vidět! Bezpečnost chodců v silničním provozu

0
977

Spousta chodců si myslí, že při jejich vycházce nemají žádnou zodpovědnost. Opak je ale pravdou. I chodci se musí chovat zodpovědně a ohleduplně. Obzvlášť, pokud se vydají na cesty po silnici a za snížené viditelnosti.

Základní pravidlo bezpečnosti v silničním provozu zní: Vidět a být viděn!

Za snížené viditelnosti řidič nemusí dost dobře rozeznat chodce od cyklisty nebo od divoké zvěře. V případě nehody není tedy 100% vina jen na straně řidiče, který mohl jet sebeopatrněji. Jakmile tedy vyrazíte na cestu, snažte se co nejvíce zvýšit bezpečnost svou i ostatních účastníků provozu. Před každou cestou mějte na paměti základy bezpečného chování a to nejen za snížené viditelnosti.

Co znamená snížená viditelnost?

Někdo si mohl myslet, že být viděn je potřeba jen v noci. Ale dovolte nám vyvést vás z omylu. Snížená viditelnost nastává hned v několika situacích:

  • od soumraku do svítání
  • v mlze
  • za hustého i mírného sněžení
  • za hustého deště
  • v tunelu

Jak být viděn?

Tmavé oblečení není zrovna šťastnou volbou. S černou bundou a tmavými kalhotami vás řidič jedoucího vozidla za tmy zaznamená ve vzdálenosti asi 18 metrů. A to není příliš mnoho na adekvátní reakci.

S žlutým oblečením již vzdálenost zvýšíte na cca 37 metrů a bílý oděv je řidič schopný zaznamenat již na 55 metrů. Bohužel ani tato vzdálenost v noci na 100% bezpečnou reakci nemusí stačit.

Reflexní prvky

No a protože ani světlé oblečení není záruka bezpečné cesty, je lepší vybavit se reflexními prvky, která vás zviditelní. Takovými prvky mohou být reflexní pásky, ale například i oblečení z fluorescenčního, nebo lépe reflexního materiálu.

TIP: Jestliže jste s cestou za tmy nepočítali a nejste na ni zrovna vhodně oblečeni, vzpomeňte si na své chytré telefony. Každý z nich má svítilnu, která pro tyto situace poslouží také velmi dobře.

Jak se chová reflexní/fluorescenční materiál?

Fluorescenční materiál má oproti reflexnímu jednu nevýhodu – dobře funguje pouze za šera, ale v noci svou funkci ztrácí. Tyto materiály se nejčastěji vyrábí v žluté, zelené nebo oranžové barvě.

Podstatně lépe slouží reflexní materiály, které odrážejí světlo v úzkém kuželu zpět ke zdroji. Tento jev funguje až na vzdálenost 200 metrů, a to už je řádná dálka na bezpečné reakce. Právě reflexní materiály jsou vhodné pro zvýšení viditelnosti za všech situací. Reflexní materiály jsou vidět až na 3x větší vzdálenost než obyčejné bílé oblečení.

TIP: Právě jedním ze způsobů, jak dětem vštípit bezpečnost v provozu, je naučit je, že na ulici musí být vidět za všech okolností.

Kam reflexní prvky umístit?

Při umísťování reflexních prvků je důležité, aby měly co největší odrazovou plochu. Ideální je tyto prvky mít ze všech stran (zezadu, z boku i zepředu).

Nejlepší místo je:

  • v blízkosti kolen
  • konce rukávů
  • v úrovni pasu

Pamatujte: Pokud máte k dispozici jen jeden reflexní prvek, umístěte ho na stranu směrem do vozovky.

Někdo to může považovat za banalitu. Ale když si uvědomíte, že při pouhých 75 km/h řidič potřebuje alespoň 1,5 sekundy (za tu dobu ujede dalších asi 35 metrů) na uvědomění nebezpečí a na odpovídající reakci, možná svůj postoj brzy přehodnotíte. Nasleduje jeho úhybný manévr a od zpozorování chodce už je o dalších 150 metrů blíž k němu. To je asi 200 metrů. Celkem nepoměr k 18 metrům v tmavém oblečení, nemyslíte?

Buďte zodpovědní a buďte vidět!

Klára Kohoutová, SEO služby a copywriting

Obrázky: