Akné a jak mu zabránit

0
2559

Pupínky, černé tečky a tak dále, setkal se s tím snad každý z nás. Jedná se o velmi rozšířené onemocnění, kterým během života trpí téměř každý. Nejčastěji se objevuje v období dospívání, není však výjimkou, že by postihovalo i čtyřicátníky. Proč ale vlastně akné vzniká a jde mu nějak zabránit?

Příčiny vzniku akné

Vědci stále neví, co je hlavní příčinou vzniku akné, existuje však několik vlivů, které se na tom podílí. Mezi ně patří například dědičnost, stres, zvýšený výskyt roztoče demodexu nebo podráždění pokožky. Dalším výrazným faktorem je také hormonální aktivita, zejména vyšší hladina testosteronu, který zvětšuje mazové žlázy a tím zvyšuje produkci mazu. Právě z tohoto důvodu se často akné objevuje u dospívajících nebo žen v průběhu menstruačního cyklu. Samotné pupínky se tvoří tehdy, když se vývod mazové žlázy zanese. Hromadící se sekret pak nemá kudy unikat a v kůži vznikne zánět.

Následky akné

Nepříjemné pupínky nejsou bohužel jediným důsledkem akné. Někdy může být akné tak závažné, že hrozí vznik jizev. Tehdy je potřeba se již nespoléhat pouze na speciální kosmetické přípravky, ale je doporučeno navštívit lékaře. Mnohem závažnější jsou však psychické následky, které akné přináší. Akné se často objevuje v pubertě, což je období plné nejistot. Není proto divu, že u dospívajících vyvolává snížení sebevědomí a někdy může vést i ke vzniku depresí.

Prevence a léčba

Ačkoliv se preventivně nedá vzniku akné úplně zabránit, je několik kroků, které mohou vést k jeho výraznému zmírnění. Prvním z nich je rozhodně správné čištění pleti, které zajistí, aby se póry nezanášely nečistotami a aby se na povrchu pokožky nepřemnožily různé bakterie zvyšující riziko vzniku akné. Blahodárně působí vyvážená strava bohatá na minerály, zejména zinek. Na trhu najdete i mnoho kosmetických přípravků, které pomáhají zmírňovat projevy akné a minimalizovat jejich příčiny. Přesto to však někdy nemusí stačit, tehdy je potřeba sáhnout po jiné metodě léčby, ať už za pomoci přípravku na omezení tvorby mazu, antibiotik nebo laserů. Lékaři vám jistě pomohou najít léčbu, která pro vás bude nejvhodnější.