Kožené boty: Jak o ně pečovat a jak je vyčistit?

0
814

Pokud máte doma v botníku kožené boty, víte, jak moc jsou náchylné k poškození. Proto byste jim měli pravidelně věnovat dostatečně náležitou péči – a to hlavně tuto obuv udržovat čistou a suchou. Stačí pár jednoduchých kroků, jaké své kožené boty udržet stále jako nové.

Ukládání do botníku

Kůže je porézní materiál, takže potřebuje dýchat, to je jasná věc. Takže je nikdy nezavírejte do krabice, nebo na ně neukládejte žádný další pár bot. Ujistěte se, že mají v botníku dost místa, a pokud je možno, nezavírejte je do skříňky, ale nechte volně ložené na podlaze.

Čištění po každém nošení

K botníku si připravte jemný kartáček nebo utěrku z mikrovlákna – a po každém nošení doma body rychle očistěte. Tím zabráníte, aby se na nich, respektive do nich, usazovala nějaká špína a nečistoty. Ty by mohly způsobit na botách do budoucna nevzhledné skvrny. Také je vhodné alespoň jednou měsíčně používat vosk na boty. Jen tak udržíte jejich nový vzhled.

Jak kožené boty navoskovat?

Použití vosku je jednoduché. Boty prvně trochu nahřejte, aby se na nich vosk dobře roztíral a lépe se do kůže vstřebal. Můžete použít třeba fén. Naneste na boty malou vrstvu vosku a jemnými krouživými pohyby jej vetřete do své boty. Dejte si pozor, abyste nevynechali žádné místo. Po navoskování nechte pořádně vyschnout.

Pokud jsou na vaší botě i textilní části, nezapomeňte na použití impregnace na boty. Tak zajistíte, že bude bota odpuzovat vodu, a nebude tak ohrožena vlhkostí, a následným rozkládáním materiálu.

Pokud budete o své boty takto pečovat, zajistíte jim stále vzhled „jako nový“. Kožené boty jsou obvykle dražší než ty textilní, protože jsou kvalitní, což značí jejich dlouhou životnost. Proto je potřeba je neustále udržovat, aby vám dělali radost ještě hodně dlouho.