Jak motivovat děti před docházkou do základní školy?

0
48

Už kolem čtvrtého roku života začíná mít většina dětí minimální ponětí o tom, že jednou budou chodit do školy. Ve školce je ve věku pěti let čeká povinný předškolní ročník, kdy je mateřská škola v základních věcech připraví k docházce do základní školy. Jak ale dítko motivovat, když se mu do školy jednoduše nechce?

Síla kolektivu a kamarádů

Velký vliv má samotná mateřská škola. Tady si dítě najde kamarády, s nimiž bude později do školy chodit. Je dobré, když se dítko postupně, nenásilně, formou hry naučí ve školce vše, co mu bude později ve škole k užitku tak, aby se očekávaného nástupu do první třídy nebálo.

I doma jej můžete motivovat tím, že budete zdůrazňovat, že do školy půjdou děti společně, budou ve třídě pospolu s mnoha těmi, které znají. Skvělé je, když už do školy chodí bratranec nebo sestřenice, příp. kluk od sousedů. I to je pro dítě výborným „tahákem“.

Pohlídejte si den otevřených dveří

Základní škola pořádá zpravidla pro děti, které budou nastupovat do první třídy, i jejich rodiče, „Den otevřených dveří“. Jakmile bude probíhat ve vaší základní škole, určitě se zde s dítkem dostavte. Ukážete mu, jak vypadá třída, bude moci usednout do lavice, prohlédnout si tabuli klasickou i interaktivní, chodby, šatny… Přesvědčí se, že je zde přátelské prostředí plné barev a obrázků. Nahlédněte i do družiny, pokud zde bude dítě chodit.

Nakupte spolu pomůcky do školy

Zvláště holčičky se rády parádí, a tak jim může být dobrou motivací i aktovka s oblíbenou postavičkou, nové hezké bačkůrky, pomůcky do výtvarné výchovy, tělocviku… Vybírejte společně a uvidíte, že se dítě začne do školy těšit víc.

Můžete také navštívit webové stránky školy, kde bývá mnoho fotografií, které dítku přiblíží, jak jeho konkrétní základní škola vypadá.

Společnými silami bude nakonec nástup do školy jistě únosný pro všechny.