Amazon a eBay – jaký je mezi nimi rozdíl

0
2199

Amazon a eBay patří k největším internetovým obchodům na světě. Obě stránky umožňují prodávat lidem a podnikatelům svoje vlastní výrobky. Jak je to s poplatkami na obou stránkách, jaké jsou hlavní rozdíly mezi nimi a jakou se vyplatí používat více?

Amazon

Amazon patří k velké čtyřce na poli technologií, společně s Applem, Googlem a Facebookem. Od roku 1994 se vyšplhal na první místo mezi internetovými prodejci zboží.

Amazon původně prodával pouze knihy, nicméně dnes prodává téměř vše, co by zákazník mohl potřebovat. 

Ačkoliv stránka Amazon cz zatím neexistuje, lze se na českou verzi obchodu dostat přes německou verzi Amazon.de, která automaticky překládá část svého rozhraní do češtiny.

Amazon umožňuje lidem také prodávat vlastní výrobky. Velkou výhodou je v tomto případě reputace samotného Amazonu, který může přidat extra hodnotu a prestiž pro samotný produkt, pokud jej člověk prodává na Amazonu. Další výhodou je velká zákaznická základna.

Amazon nabízí dvě varianty pro prodejce. Mohou se zaregistrovat jako jednotlivci nebo jako profesionálové. V prvním případě se platí poplatek $0,99 za každý prodaný kus plus poplatek, který se odvíjí od kategorie zboží. 

Plán pro profesionály stojí $39,99 měsíčně plus poplatky za prodej, které se opět odvíjí od kategorie. Tento plán se vyplatí těm, kteří plánují prodávat více než 40 kusů zboží měsíčně.

eBay

EBay je pro mnoho lidí klasickým globálním tržištěm, kde mohou kupovat věci od jiných lidí, popřípadě je také těmto lidem prodávat. Pro spoustu lidí se stal eBay hlavním zdrojem příjmu a umožnil jim vydělávat na svých schopnostech v případě výroby vlastních produktů.

Zatímco dříve eBay vyžadoval počáteční poplatek za vložení nabídky, dnes nabízí všem prodejcům určité množství slotů zdarma (celkem 50). I přesto si však účtuje 10% poplatek z prodaného kusu.

Tento poplatek se také mění podle kategorie, nicméně pro drtivou většinu produktů platí právě poplatek 10 %.

Pro pokročilé prodejce nabízí eBay také měsíční plány. Je jich celkem 5 – nejmenší (Starter) stojí $4,95 měsíčně, ten nejdražší (Enterprise) pak $2 999,95 měsíčně. Každý se hodí pro různě velké prodejce a nabízí nižší poplatky, nástroje pro prodej a zvýšení tržeb nebo přednostní podporu od eBaye.

EBay sice umožňuje přepnout měnu na české koruny, eBay česky ale oficiálně zobrazit nelze. Dříve existovala možnost stránku přepnout do českého jazyka, nicméně eBay od překladů do menších jazyků před několika lety upustil. EBay oficiálně nabízí několik jazykových variant, např. eBay de, který je kompletně v němčině.

U prodeje mimo Evropskou unii bude potřeba řešit na eBay clo a DPH.

Závěr

Obě společnosti nabízí řadu návodů a videí do začátku, což může lidem ušetřit spoustu času a možnou ztrátu peněz. 

Obě společnosti také nabízí podporu při podvodech a možnost se přímo spojit se zákazníkem, pokud by se objevil nějaký problém.

Zatímco Amazon je absolutním kolosem na poli internetových obchodů v řadě zemí, v České republice zatím takovou podporu nemá. Jedním z důvodu je nepochybně chybějící kompletní podpora v češtině a větší známost eBaye jako globálního tržiště.

Obě stránky vybírají poplatky od svých prodejců. Pro menší a příležitostné prodejce se více vyplatí procentuální poplatek za prodej u eBaye.
EBay tak může být momentálně lepší volba, obzvlášť pokud člověk plánuje prodávat výrobky pouze v Česku nebo Evropské unii.